Listy gier niezależnych do obserwowania w 2019 roku część druga

Kolejna porcja gier niezależnych, które powinniście mieć na radarze w trakcie następnych dwunastu (no… jedenastu) miesięcy. Od Igusi i Miela.

Kontynuujemy nową świecką tradycję, jaką jest coroczne wymienianie i opisywanie gier niezależnych, na które opłaca się mieć oko w nadchodzącym roku. Wykonaliśmy już za was pierwszy krok, stąd tu jest kolejny (ażeby się nie wywrócić).

Skończyliśmy gry na A z naszej listy, stąd zaczynamy od B. Tak się zdarzyło. W kolejnych częściach pewnie nie będzie już tak równo. No. To. Wio.


Backbone

Platforma: Windows, Linux, PS4, Xbox One, Switch, Mac
Gatunek: Przygodówka Point’n’Click
Kiedy: TBA
Link
KLIK

Przygodówek nigdy za wiele (prawda, Dominik?). Szczególnie takich w klimatach noir, gdzie wcielamy się w szopa detektywa (jakie to przewrotne, prawda?), przyodzianego w klasyczny dla gatunku prochowiec. Zerknijcie na powyższy trailer, by zaciągnąć się trochę klimatem i zwróćcie uwagę, że spodziewać możemy się w grze również elementów nadnaturalnych. Ja jestem zaciekawiona. (ies)


Beyond Blue

Platforma: PC, PS4, Xbox One
Gatunek: Podwodny relaks i nauka
Kiedy: Wczesny 2019
Link: KLIK

Twórcy Never Alone tym razem zabiorą graczy dziesięć lat w przyszłość na podwodną wyprawę, celem zbadania oceanu i żyjących w nim stworzeń. Ponownie zadbają o walory edukacyjne – poprzednio współpracowali z Inuitami, a teraz ze stacją BBC, mającą na koncie dokumentalny serial „Błękitna planeta II”. Rozgrywka nie skończy się na pływaniu i rozglądaniu się. Twórcy przygotują konkretne zadania, dzięki którym gracz będzie miał okazję dowiedzieć się np. czy wieloryby „opłakują” bliskich zmarłych. (mmm)


Between the Stars

Platforma: PC
Gatunek: Roguelike w X-Wingu
Kiedy: Q1 2019
Link: KLIK

Roguelike pomieszany ze strategią i kosmiczną strzelaniną w stylu X-Winga? Do tego ósme miejsce w rankingu nadchodzących gier w serwisie IndieDB i udana kampania Kickstarterowa. Between the Stars ma wszystko, żeby odnieść sukces. Byle tego nie spieprzyli. (mmm)


Black Future ’88

Platforma: TBA
Gatunek: 2D Shooter/Metroidvania/Roguelike
Kiedy: TBA
Link: KLIK

Ojej… od czego tu zacząć… cyberpunk, wybuchające bomby, pixelart i dużo, dużo strzelania. Black Future ’88 to chyba najmodniejszy tytuł, na tej liście. Nie w znaczeniu najlepiej ubranego, tylko czerpiący z obowiązujących teraz trendów. Wygląda zacnie, ma coopa i obiecuje dobrą muzę i świat, na który wpływ mają inni gracze. Wygląda jakby super dało się w to grać na Switchu, stąd ja poczekam. Lubię neony, no… (ies)


Blasphemous

Platforma: Windows, Mac, Linux, PS4, Xbox One, Switch
Gatunek: nieliniowa nie-metroidvania (a może jednak)
Kiedy: 2019
Link: KLIK

Jestem zmęczony pixelartem, ale TEN PIXELART!! Branżowy świeżak napisałby, że mrok, brud i krew wylewają się z ekranu litrami. To spokojnie mógłby być Berserk. DLACZEGO TO NIE JEST BERSERK? Słuchamy: https://soundcloud.com/carlos-viola/blasphemous-kickstarter-trailer-song (mmm)


Blazing Chrome

Platforma: Windows, PS4, Switch
Gatunek: Contra wannabe
Kiedy: wczesny 2019
Link: KLIK

O, kolejna 16-bitowa strzelanka rodem z automatów. I do tego postapo. Wow… Już, koniec z  blazą. Będzie kooperacja, jazda na motorach, jetpacki i obowiązkowe walki z bossami. Wydaje to The Arcade Crew. O ich Dark Devotion pisaliśmy rok temu (https://niezatapialni.com/?p=2813), a o Young Souls jeszcze napiszemy. Nowy Devolver? Być może. Warto mieć ich gry na oku. (mmm)


Boyfriend Dungeon

Platforma: Windows + TBA
Gatunek: Dungeon Crawler + Dating Sim
Kiedy: TBA
Link: KLIK

Ok. Nie wiem czy znajdziecie lepsze połączenie na tej liście. Bo co może być lepszego od znajdywania broni, a potem umawiania się z nimi na randki? Gry z randkowaniem przedmiotów nieożywionych to gimmick, który jest już trochę stary, stąd twórcy zadbali tutaj o dwie warstwy w rozgrywce. A JEDNA Z POSTACI NIE LUBI KŁAMCÓW I KACZEK, JEZU JAK JA NA TO CZEKAM. (ies)


Cloudpunk

Platforma: „PC”
Gatunek: Jeździ się taksówką. Tylko latającą.
Kiedy: TBA
Link: KLIK

Jeśli wciąż czekacie na latające samochody i miasta z Bladerunnera, to możecie już przestać. Jako ludzkość utknęliśmy na inteligentnych autach, które nie potrafią jeszcze prowadzić w śniegu i algorytmach, w których sami musimy podejmować moralne decyzję, żeby zbadać co też ma w głowie opinia publiczna. Przepraszam, jeśli te fakty złamały wam serce. Na otarcie łez macie tu Cloudpunk – możecie pobawić się w kuriera w świecie przyszłości, gdzie samochody już latają. Porozmawiajcie sobie z androidami i ludźmi i poznajcie historie mieszkańców tego miasta z przyszłości, jakiej nam nie będzie już dane doświadczyć. (ies)


Creaks

Platforma: PC i konsole
Gatunek: Amanitowa przygodówka
Kiedy: TBA
Link: KLIK

Opis na steamie brzmi „poznaj swoich nowych sąsiadów”. Mało, żeby się zainteresować… ale to nowa gra Amanita Design (Chuchel, Samorost, Machinarium)! Tym razem nie będzie to point-and-click. Można zgadywać, że bohater będzie musiał unikać napotkanych postaci i w jakiś sposób umożliwi mu to manipulowanie światłem. Zapowiada się dużo mroczniej niż w poprzednich grach sympatycznych Czechów. (mmm)


Dangerous Driving

Platforma: Windows, PS4, Xbox One
Gatunek: Burnout!
Kiedy: Wiosna 2019
Link: KLIK

Zręcznościowe wyścigi. Od twórców Burnouta. Z takedownami. I to wysatrczyłoby, żeby kupić grę w ciemno… gdyby nie fakt, że ich Dangerous Golf był co najwyżej średni, a odpowiednik trybu Crash jest w ich innej grze – Danger Zone 2. (mmm)


Desperados 3

Platforma: Windows, PS4, Xbox One
Gatunek: Taktyczna
Kiedy: TBA
Link: KLIK

2018 rok był rokiem Westernów. Więc może dobrze przedłużyć go grą taktyczną na dzikim zachodzie, od twórców Shadow Tactics? Trailer mówi właściwie wszystko, co można o grze napisać, więc dam mówić obrazowi, jako że wart jest więcej niż tysiąc słów. (ies)


Devil’s Hunt

Platforma: Windows + TBA
Gatunek: AKCJI! Z DEMONAMI!
Kiedy: TBA
Link: KLIK

Lubicie bić demony? Ja lubię. Jak powiedział mój dobry przyjaciel „nigdy za wiele gier o napierdalaniu demonów”. Przepraszam za przekleństwo – to on tak powiedział, nie ja. Ale się zgadzam. Więc jeśli mało wam akcji w 2019 i kolejne DMC to dla was za mało, być może warto sięgnąć po Devil’s Hunt? Ja sięgnę. (ies)


No. I tyle z części drugiej. Które podoba się najbardziej? I w co będzie grane? Also: bonusowe punkty za najgorszą grę w z tej listy.


Iga „Ewa” Smoleńska oraz Mielu „Mielcarek” Michał

Podoba Ci się? Podziel się z innymi.