Niezręczna cisza 4

Witamy w czwartym odcinku podcastu Tomasza Pstrągowskiego i Dominika Gąski “Niezręczna cisza”. Tym razem na krytyczny warsztat bierzemy najnowszą odsłonę Gwiezdnych wojen i pierwszy sezon Wiedźmina. Zaproszenie do odcinka przyjęła popularna podcasterka, gwiazda Niezatapialnych – Iga Ewa Smoleńska.

Uwaga. Jeżeli jesteś wrażliwy na spoilery, to odsłuchaj odcinka dopiero po obejrzeniu Gwiezdnych wojen i Wiedźmina. Przyda się także lektura Wiedźmina i przejście gier, bo możliwe, że zdradzamy także coś z ich treści.

O Gwiezdnych wojnach rozmawiamy do 46:08. Później już o Wiedźminie. Aczkolwiek mogą być jakieś skoki do GW, wiecie jacy jesteśmy niezdyscyplinowani w tej sprawie.

Obowiązkowy gif z Raylą (bo słyszeliśmy, że wszystkie fajne podcasty gifują teraz Raylę):


Podoba Ci się? Podziel się z innymi.
 • Sigvatr

  Wow 😉 Jaka niespodzianka, dzięki za ekstra odcinek. …No właśnie, to za poniedziałek? Idziecie imprezować?

  • Dominik Gąska

   Nie, w poniedziałek normalnie odcinek będzie. 🙂 Jest też już nagrany i jest to odcinek specjalny z podsumowaniem roku.

   • Sigvatr

    O 🙂 to bardzo się cieszę.

 • Chris Black

  Dzieki za bonus odcineczek!

 • Sigvatr

  Małe sprostowanie: wszystkie Matki Wielebne Bene Geserit (btw, jest chyba jedyną znaną mi osobą, która czyta to przez “g” nie “dż”) miały dostęp do wspomnień swoich przodkiń. Mogły te wspomnienia przekazywać sobie nawzajem.

  • Tomasz Pstrągowski

   Ja w ogóle czytam wszystkie nazwy własne w Djunie po polsku, bo “moim” tłumaczeniem jest to z Wolanami i filtrfrakiem

   • Sigvatr

    No akurat ta nazwa jest po łacinie i nie została przetłumaczona.

  • Sigvatr

   To jest w ogóle taka zabawna, wręcz idealistyczna wizja rasistów, że to tylko taki odprysk białej rasy nienawidzący wszystkiego innego. Życie jest niestety bardziej skomplikowane: rasistami są ludzie wszystkich kolorów i we wszelakich kombinacjach.

 • budda

  Jest baba! 🖖

 • wielkimistrz

  To Diuna ma różne przekłady? Jest jasny podział na “dobry” i “zły” przekład? Jak z Tolkienem? A jeśli tak to czy to jest ten dobry? https://audioteka.com/pl/audiobook/diuna

  • Tomasz Pstrągowski

   Tak, Diuna ma dwa przekłady: Marszała i Łozińskiego. Zasadniczo za koszerną uznaje się wersję Marszała – głownie z powodu Fremenów i czerwi (zamiast Wolan i piaskali w wersji Łozińskiego). Ale ma ona też swoje poważne wady – np. niemal niemożliwy do wymówienia filtrfrak. Albo grot-gończak zamiast zgrabnej skrytobójki. Ja jako pierwszy czytałem przekład Łozińskiego i z nim się bardziej identyfikuję. Dziecięciem będąc trochę ubolewałem, że mam Wolan zamiast Fremenów, ale dziś uważam, że to słuszna decyzja. Za to braku czerwi nie potrafią odchorować 🙁

   Audioteka korzysta z przekładu Marszała tylko trochę udoskonalonego.

   Tu kilka przykładów:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Diuna_(powieść)#Tłumaczenia_i_różnice_w_terminologii

   • wielkimistrz

    Dzięki 🙂 Audiobooka kupiłem w październiku ale jakoś jeszcze po niego nie sięgnąłem. Tak bywa kiedy człowiek kupuje książki szybciej niż je odsłuchuje. Jestem bardzo ciekaw jak z niemożliwymi do wypowiedzenia fragmentami poradzi sobie zawodowiec Gosztyła 🙂

 • Denzelon

  Dziękuję Wam za ten odcinek – po obejrzeniu “Wiedźmina” i “Gwiezdnych Wojen” ciekaw byłem Waszych opinii tak, jak kilka odcinków wcześniej “Irlandczyka”. Bardzo się cieszę, że poświęciliście swój czas i przegadaliście ponad godzinkę na temat tych filmów.

 • Daniel Winkler

  Fin chciał powiedzieć Rey że też jest wrażliwy na moc a nie że czuje coś do niej 🙂

 • Fi5heR

  Na wstępie chciałbym podziękować za bonusowy odcinek 🙂
  A co do poruszonych tematów… Gwiezdnych wojen nie widziałem, więc się nie wypowiem, za to do Wiedźmina już mogę, bo widziałem go już dwukrotnie. Generalnie podzielam zdanie Dominika choć rozumiem również opinię Tomka i Igi. Niemniej są trzy kwestie, które poruszył Tomek (2) oraz Iga (1) do, których muszę się odnieść:

  1) Wiedźmin nie jest najpopularniejszym serialem Netflixa. Według IMDb ma ocenę (na 29 grudnia 2019r.) 8.7 przy 123 430 głosów co ustawia go w czołówce najpopularniejszych seriali, ale nie jako najpopularniejszy. Pierwsze jest Stranger Things z oceną 8,8 przy 690 418 głosów, drugi House of Cards przy 442 207 głosów, a trzecie Narcos przy 313 323 głosów, dopiero czwarty jest The Witcher. Nawet patrząc przez pryzmat badań Parrott Analytics na najbardziej popularny serial VOD w Stanach to The Witcher zajmuje dopiero trzecie miejsce za Stranger Things i The Mandalorian.
  2) Showrunnerka serialu na Lucca Comics & Games we Włoszech powiedziała:

  “Sapkowski told me what was important to him: to tell the story of three orphans looking for a place in the world, touching on topics such as sexism, xenophobia, racism, society’s difficulty in accepting what is different. Much of the original content from the books remains, full of spectacular fights, incredible adventures, and monstrous creatures.”

  https://sciencefiction.com/2019/11/25/the-witcher-showrunner-shares-what-author-andrzej-sapkowski-felt-was-critical-to-include-in-the-series/

  co dodatkowo Sapkowski uzupełnił w wywiadzie dla internetowego wydania People mówiąc:

  [Q] It’s been reported that you wanted the show to “tell the story of three orphans looking for a place in the world.” What do you think makes the characters Geralt, Yennefer, and Ciri, and their relation to each other, so intriguing?

  [A] I consider it quite a good way to create the story, to build a plot. Readers do like it — and I hope viewers will also

  https://people.com/tv/the-witcher-author-andrzej-sapkowski-on-new-netflix-show

  Inaczej mówiąc pierwszy sezon miał nakreślić rodzinę jaką tworzy Geralt, Yennefer i Ciri, więc wcale się nie zdziwię jak kwestia rasizmu i odmienności będzie zostawiona na kolejne sezony.
  In Bagiński We trust.

  3) Iga Wiedźmin tworzy różne napoje i wywary potrzebne mu w walce z potworami. On przy tej rzece zbierał zioła. Czepiasz się.

  • Tomasz Pstrągowski

   Hej
   Sprawdzałem to info dzień przed nagraniem i wtedy Wiedźmin był na pierwszym miejscu pod względem wysokości oceny wśród seriali N. Ale tak, czytałem ze już spadł.

   Co do Sapkowskiego. Może on mówić co chce, nie zmienia to faktu, że Wiedźmin jest i będzie o najróżniejszych szowinizmach i uprzedzeniach. W opowiadaniach to tez glowny temat.

 • Edi Mercredi

  Dzięki bardzo mnie ucieszył ten 4 odcinek

 • k0n

  Spóźnione (bo w urlopie świątecznym nie miałem okazji przesłuchać odcinka ani obejrzeć filmu) uwagi co do Gwiezdnych Wojen:

  “Dorosłe i jak Diuna części X-XII” – cóż, Przyprawa oficjalnie is a thing w uniwersum SW (Poe był ‘spice runnerem’), więc KTO WIE, jeśli Disney pójdzie na zakupy (teraz prawa do Diuny ma Legendary), czy nie będzie dzielonego uniwersum ;p

  Ponadto planowane części X-XII chyba ‘należą’ (póki co) do Riana Johnsona, więc może uda się zrobić spójn(iejsz)ą trylogię – to również a propos szanowania reżysera 😉

  A propos równości , progresywności i szturmowców – zwróciło moją uwagę, że niemal co drugi szturmowiec, który cokolwiek mówił, to była kobieta – kwestie były wypowiadane kobiecym głosem. Chodzi mi głównie o sekwencje na planecie, gdzie resetowano pamięć C3PO i na okręcie Kylo Rena.

  Ja idąc na film wiedziałem o jego kiepskiej recepcji, więc oczekiwania miałem niskie, a do kina szedłem głównie po to, by móc mieć jakieś zdanie i m.in. móc odsłuchać Wasze wrażenia.
  Wciąż podczas seansu miałem mnóstwo WTF i facepalmów i też przestało mnie to wszystko w pewnym momencie w ogóle obchodzić, ale… Chyba nie obchodziło mnie już przed seansem. Ogólnie nie byłem niezadowolony czy zawiedziony , że straciłem 2 i pół godziny życia. Potraktowałem to jako kolejny bzdurny blockbuster, i nie bawiłem się najgorzej z takim podejściem ;).

  Z Waszą oceną oczywiście ciężko się nie zgodzić, tak w ogóle jak w szczegółach.