Niezatapialni odcinek pięćdziesiąty drugi (ten, przy którym zaczynam się zastanawiać, dlaczego nie piszemy numerów odcinków cyframi)

Śmieszno-smutny żart na rozgrzewkę.

Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis. Opis.

Anegdota nieco zbyt osobista, ale zaskakująco uniwersalna.

Puenta.

A w odcinku rozmawiamy o:

1. Zwiastunie Fallouta 4, wobec którego Iga ma bardzo namiętne uczucia, Tomasz zaś jedynie letnie.

2. O Uwe Bollu, który obiecał zaniechać kręcenia filmów, obrażon na Kickstartera

3. O zbliżającym się filmie “Marsjanin”, w którym wystąpi Matt Damon – całkiem sympatyczny aktor wzbudzający w widzach zaskakująco silne emocje (w pewnym momencie pada delikatny spoiler “Interstellar”)

4. O książce Jacka Dukaja “Starość Aksolotla” (tak, znów musiałem sprawdzić, jak się to pisze)

5. O naszych największych życiowych porażkach i sukcesach

6. O życiu seksualnym Majki Jeżowskiej i penisie Pana Tik-Taka

 

Mówią: Iga, Tomek, Profesor Snape

Podoba Ci się? Podziel się z innymi.
 • Avaray1st

  Oj, coś hosting nawala. Download leci ze 100kb/s.
  Może by tak skorzystać chociażby z Google Drive?

  • Avaray1st

   Albo Soundcloud, jeśli zależy wam na odtwarzaczu na blogu.

   • Mateusz Skutnik

    W sumie soundcloud to dobry pomysł. pogadam z kierownictwem podcastu.

   • Mateusz Skutnik

    za souncloud trzeba płacić. sigh.

    • Tomasz Pstrągowski

     Ile i jak?

     • Mateusz Skutnik

      tylko pro unlimited wchodzi w grę. nie ma limitu długości uploadu,

     • Avaray1st

      Szkoda. Trochę drogo.
      Jak znajdę jakąś ciekawą alternatywę to dam znać.

      A skoro już rozmawiamy o funkcjonalności strony…
      Guziec waży AŻ 480kb! To strasznie dużo!
      Nie muszę chyba tłumaczyć jaki to ma wpływ na czas ładowania się strony.
      Postanowiłem pomóc i szybko to naprawiłem.
      Stworzyłem dwie wersje:
      – Oryginalny rozmiar, ale mocno skompresowany JPG (132kb) do pobrania stąd: http://share.avaray.info/guziecnew1fix.jpg
      – Pomniejszony do szerokości 1000px (taką wartość maksymalną ma Div w którym znajduje się obrazek) oraz także skompresowany (74kb) do pobrania stąd: http://share.avaray.info/guziecnew1fix_1000px.jpg
      Radzę użyć tego drugiego, gdyż większy obrazek i tak będzie się skalować do Diva w którym się znajduje. Do tego lepiej powinien wyglądać i do tege waży mniej jeszcze o połowę.

      Nie ma za co 🙂

     • Mateusz Skutnik

      O w mordę. dopiero zobaczylem w jakim rozmiarze oni tego guźca wrzucili. Matko.
      Wzywam do odwołania podziękowań dla waszego magika co wam stronę projektował. 😀

    • Sebastian Pasich

     Guziec w formacie .gif – 148kb bez zmniejszania i artefaktów. Do takiej grafiki gify są idealne.

     • Avaray1st

      Faktycznie. Google daje sporo lepszą ocenę za dobrze zoptymalizowanego gifa.
      Udało mi się ponad dziesięciokrotnie zmniejszyć rozmiar tego obrazka.
      Różnice są zauważalne właściwie tylko wtedy, gdy się człowiek zacznie przyglądać.
      Sprawdźcie sami: http://share.avaray.info/guziec/

 • Qeerk

  Duże brawa za ostatnią część podcastu. Świetnie jest was posłuchać, dzięki temu można się poczuć bardziej jak wasi przyjaciele/rodzice niż tylko zwykli słuchacze.
  PS: Głównie to skłoniło mnie by po raz pierwszy u was skomentować 😉

 • Nesh

  Jest Iga i Follout to musi być dobrze. Skomentuje jak przesłucham kładąc się spać.
  Btw, Iga, też uwielbiam Mad Maxa 4 (lub jak woli Domimiś 3) do tego stopnia, że poszedłem w Wwa do kina 4dx. Było tak sobie, bo urządzenia sterujące fotelami zagluszały chłopaka z gitarą 🙁

 • Nesh

  Jest Iga i Fallout to musi być dobrze. Skomentuje jak przesłucham kładąc się spać.
  Btw, Iga, też uwielbiam Mad Maxa 4 (lub jak woli Domimiś 3) do tego stopnia, że poszedłem w Wwa do kina 4dx. Było tak sobie, bo urządzenia sterujące fotelami zagluszały chłopaka z gitarą 🙁

 • Komar Komarescu

  Iga, co do książki Kobo Abe – pewnie już zaglądałaś, ale tu ją można wypożyczyć do poczytania https://openlibrary.org/works/OL8037382W/Kangaruu_noto
  Plus tak w temacie Fallouta – obstawiam, że F4 będzie kolejną iteracją F3 i NV, ponieważ to się sprzedaje i ludzie dobrze to odebrali. GENERALNIE ludzie to dobrze odebrali, bo zawsze zostanie garstka skrajnie wkręcona w temat, których oczekiwania będą zawsze dużo dużo wyżej. Niestety bardzo często też nie sposób ich zadowolić, a i biznesowo żaden to profit nie wychodzi w końcowym rozliczeniu.

  • guha

   Jak na zlosc pojawila sie na aukcjach i to nawet w Polsce, wiec jak przystalo na dobrego internaute zamowilam kopie ze Stanow.
   Dzieki.

 • sajet1

  I fajnie, odpalam Diablo na godzinę 🙂

  • Mrkjad

   Też tak robię!

   • sajet1

    Coś fajnego poleciało ;>

    • Mrkjad

     Nah, bida straszna.

  • sajet1

   Co do Fallout4 i gier Bethesdy, to chyba najbardziej cenię sobie możliwość długiej eksploracji (w Skyrimie to nawet nie zauważyłem, że ukończyłem grę) i sposobu w jaki jest to skonstruowane na zasadzie dzisiaj odpalam ten quest, zwiedzam tamtą stronę mapy. Druga sprawa klimacik, atmosfera. Przyzwoity system rozwoju postaci (używam więc profituje). Chyba questy dla mnie mają drugorzędne znaczenie

 • Paweł

  Przy temacie Majki Jerzowskiej totalnie się złapałem za słuchawki. Nie miałem sił się kołysać.

  Pytanie do was: Masz wybrać pięć przedmiotów związanych z popkulturą, które masz schować do Kapsuły Czasu, zakopanej dajmy na to na 500 lat. Jakie to były by przedmioty: filmy, gry, książki, muzyka itp, które chcielibyście przekazać potomnym z dumą (bez uprzedzenia)

 • Tichy

  Gdy mówiliście o Papciu Chmielu to przypomniało mi się jak kiedyś doszedłem do wniosku że większość pisarze książek dla dzieci są albo złymi ludźmi, albo niszczą twoje dzieciństwo innymi swoimi dziełami np. Nienacki, Komunista przed i po wojnie, jego książki dla dorosłych były oskarżane o pornografie (sam uważam że są dobre, szczególnie polecam “Raz do Roku w Skiroławkach” i “Dagome iudex” ), Lewis Carroll dziwnie zainteresowany małymi dziewczynkami i L. Frank Baum, autor “Czarnoksiężnika z krainy Oz”, rasista który powiedział po masakrze Indian “Zetrzeć te nieposkromione stworzenia z powierzchni ziemi”.

  Odradzam więc wgląd w życiorysy ludzi znanych z dzieciństwa jeśli może to wam je zepsuć.
  PS Słucham was już od jakiegoś czasu i przepraszam że nie komentuje ale jakoś trudno się zebrać.

 • Tomek, Iga – z całym, jak najbardziej zasłużonym, szacunkiem dla Waszych kolegów, których też bardzo lubię, ale Wy dwoje jesteście absolutnie najlepszą, niezatapialną drużyną. Znakomicie się Was słucha. Winszuję (zakończył, zdejmując cylinder i pochylając głowę delikatnie, by monokl nie spadł mu z nosa).

  • Tomasz Pstrągowski

   Zawstydzasz mnie. Mów dalej.

  • Paweł

   Popieram 🙂

 • Michał Bakuła

  Tomek, kiedyś dla pewnego serwisu o grach nagrywałeś filmik z grania w grę o księżniczce, która biegała po podziemiach i towarzyszył jej duszek… Wiem jak to brzmi, ale tyle pamiętam z fabuły, takie śliczne rysowane? Nie mogę se przypomnieć tytułu, a pamiętam, że kiedyś chciałem w to zagrać, a bardzo teraz potrzebuje czegoś takiego do pogrania:-)

  • guha

   child of light?

   • Michał Bakuła

    Tak!!! Dzięki wielkie!^^

    • guha

     i live to serve

 • thabere

  Iga, daj spokój z ASP, masz duze szanse że trafisz tam na szurniętych prosów co uważają że malarstwo już dawno sie skończyło, siedzą jeszcze na etapie fascynacji abstrackajmi, malarstwo figuratywne juz tam praktycznie nikogo nie interesuje, warsztatu mało kto tam chce(albo potrafi) uczyć. Największym plusem jest chyba towarzystwo innych studentów i dostęp do pracowni. Mam kilku znajomych po gdańskim asp i z tego co widzę, to jak ktoś tam idzie bez skilla i własnego pomysłu to wychodzi malując kolorowe kwadraty i plamy, a jak skilla jakiegoś już ma to go też jakoś kosmicznie nie rozwinął.
  Jak masz zapał i chęci to działać można równie dobrze samemu. Największy problem to stworzyć sobie grupę znajomych zainteresowanych sztuką różnoraką, jeszcze parę lat temu można też było poznać kupę fajnych ludzi na serwisach o sztuce, teraz jakoś ludzie mniej chętnie chcą się spotykać.

 • Mr. Paw

  Fajnie, że Tomek wrócił. Szkoda za to, że kolejny odcinek tylko we dwoje nagrywacie.

  Mnie osobiście nowy Fallout nie robi, ale to dlatego, że jestem upośledzony w tej dziedzinie. Hype pierwszej i drugiej części mnie ominął, a zetknięcie z pierwszą częścią przypadł na początek mojej przygody z RPG. Pamiętam, że miałem spore problemy już na samym początku. Ciągle umierałem podczas walki, unikały mi niuanse podczas rozmów. Okazało się, że questy rozwiązywałem w najgorszy możliwy sposób. Gdzieś w połowie gry chyba, miałem jakieś problemy z save’m i skończyłem zniechęcony. Do drugiej części nawet nie podszedłem. Z kolei dobrze mi się grało w Tactics. Mam trzecią część, ale nie zaszedłem za daleko. Doceniam te gry i są na mojej liście “gier, które kiedyś skończę… może”.

  Ja teraz jestem pochłonięty moim 3DS-em i Fire Emblem. Zeldy nawet nie tknąłem. I ciągle myślę, którą konsolę kupić. Na razie wychodzi na to, że żadną. Pozostaje czekać.

  • Tomasz Pstrągowski

   CZY KTOŚ POWIEDZIAŁ FIRE EMBLEM?!

   • Mr. Paw

    No zakupiłem w pakiecie wraz z nowym 3DS-em. Pomyślałem, że skoro tak zachwalasz, to się nie zawiodę. Potem okazało się, że to jest robione przez Intelligent Systems, a ja grałem w inną ich serię, podobną do FE – Advance Wars. Ogólnie zgadzam się, że to świetna gra. Z gatunku tych “OMG jak dobrze, że mam sprzęt Nintendo”. Osobiście dziwię się Wylfrydowi, że uważa tylko FE za ciekawą pozycję na platformie. Ja uważam, że jest ich masa, także z poprzedniej generacji, która działa bez większych problemów. Sam mam kupę gier na DS, których nawet nie odpaliłem jeszcze. Ale ja ogólnie mam w co grać. Dlatego na razie nie przejmuję się nową generacją dużych konsol. Może za rok zainwestuję. Na razie jeszcze można z luzem poczekać.

 • Wylfryd

  Dlaczego tak w zasadzie postanowiliście nie przeklinać? Nie namawiam, ku**a, żeby Wasz, ku**a, program wyglądał, ku**a, jak to, ku**a, zdanie, ale tak szczerze mówiąc, to ten odcinek bardziej mi się podobał. Wydaje mi się, że czasami po prosty trzeba rzucić jakimś mięsem dla podkreślenia wagi słów 😀

  Tak z ciekawości – w życiu codziennym przeklinacie?

  PS. Dlaczego Dominik nie nagrywa? Michał, spoko, rozumuiem, dziecko i bar, ale Domek? Po prostu nie chce mu się, czy są bardziej “wyrafinowane” powody? 🙂

  • Tomasz Pstrągowski

   Odpowiem na Twój komć w następnym odcinku.

   • Wylfryd

    Łał! Będę w odcinku! ^.^

    A takie jeszcze pytanko do Ciebie Tomku – sądzisz, że opłaca się kupować 3DSa dla Fire Emblem? Z tego co słuchałem, to jest to gra, którą polubię, ale nie mam 3DSa i zastanawiam się, czy jest sens kupować konsolę dla jednej (wiem, że są trzy 😛 ) gry. Bo w zasadzie innych gier, które by mnie interesowały na DSie nie ma.

    • Tomasz Pstrągowski

     Nie wiem, serio. To bardzo trudne pytanie. Mogę Ci tylko odpowiedzieć, że 3DS to bardzo fajny sprzęt i ja się cieszę, że go mam. Ale czy wydałbym 600 złotych, by zagrać w FE: Awakening… Nie wiem.

 • garrecisko

  http://www.bazgrolek.pl/tag/starosc-aksolotla/ – ktoś jednak wydrukował te figuraski 🙂

  • Tomasz Pstrągowski

   Rozczarowująco małe te figurki. I szkoda, że drukujący ich sobie jakoś fajnie nie pomalował.

   • Wylfryd

    A, mając większą drukarkę, nie można przeskalować ich wymiarów, aby były większe?

 • Chris Black

  Jak zwykle zajebisty odcinek 🙂 Wulgarny? Przeciez 2 latek nie mamy. Pan Tik-Tak gej i Majka Jezowska co sie bzyka w trakcie koncertu dla dzieci? Approved 😀 ROTFL Nie bojmy sie trudnych tematow. A co do tego ze Ci Iga nie zaliczyli magistra… powiem tylko jedno – a to Polska wlasnie… ZAL i SMUTEK…

  BTW Tomek, nie rzucaj pracy bo bedziesz zalowal 🙂

 • Mam wrażenie, że opis odcinka niewiele mówi.

 • szalony kapelusznik

  Ja jestem pan tik-tak a to mój mały ptak, tak tak tak to pan tik-tak i jego mały ptak

 • Sliwovsky

  Pytanko do ekipy i reszty grupy 🙂 Gdyby pojawiła się szansa, że moglibyście wybrać dowolnego twórce gier/studio, aby stworzył grę zgodnie z waszymi życzeniami, to jaka byłaby to gra i o czym? Jaki gatunek? Czy przychodzi wam nawet do głowy jakiś ciekawy tytuł takiej gry? 😉

 • Stary Aksolotl

  Tomaszu,

  Przeczytałem Starość Aksolotla i mam bardzo podobne wrażenia jak Ty. Książka rozpoczyna się niezwykle interesująco, a koncepcja jak to nazwałeś “świata postgamingowego” jest bardzo oryginalna, a przynajmniej ja się z czymś takim nie spotkałem wcześniej.

  Dla mnie tą książkę doskonale opisuje pierwsze słowo w tytule: “starość”. Szczególnie ostatni rozdział w którym ludzie/transformery są już istotami wiekowymi, zrezygnowanymi. Ludzkość przetrwała, jednak brak dopływu świeżej krwi pogrąża w marazmie. To co jest będzie już na zawsze. Podobny morał płynie z ostatniego “Futu.re” pana Głuchowskiego. Optymistycznym aspektem było dla mnie pokazanie chęci do życia istot ludzkich oraz swoiste starzenie się graczy. Zauważ co oni próbują zrobić i co osiągnęli. Mimo wszystko robi to wrażenie.

  Ps. [SPOILER] zrobilo mi się bardzo smutno na samym początku, gdy zdałem sobie sprawę że Rytka się nie zajesowała [/SPOILER]
  Ps2. Co do tematu błędnych decyzji; mogłem pójść do zawodówki, nauczyć się fachu, a może teraz wiódłbym spokojne i skromne życie zamiast codziennie przeżywać stres.

 • Denzelon

  Witam, dziękuję za przytoczenie mojego komentarza i autentycznie przepraszam wszystkich za otworzenie strumienia świadomości redaktora Tomka i za wszystko co stało się później. Dziękuję za kolejny odcinek podcastu. Pozdrawiam. Qbus też świetne pytanie – gratuluję.

 • Łukasz Zalewski

  Ależ to był ARCYCIEKAWY odcinek! Najarałem się na tą książkę o tym niewartym wzmianki stworzonku ;]. Ej a takie pytanko: co sądzicie o FUNDACJI Asimowa?

 • Cad

  Tomek kazał komentować podcasty, których aktualnie słucham to komentuje 🙂 Drogi Tomaszu, jako wasz (więc także niejako Twój) słuchacz i jako osoba, która poszła na studia ścisłe bo jej się wydawało, że jest dobra w matmie uważam, że Twój wybór studiów był jedną z lepszych decyzji.