Niezatapialni 280

Tym razem znów newsowo.

Po trzech odcinkach tematycznych, w których rządził chaos powracamy do sprawdzonej formy odcinka newsowego z sekcją Co jest grane na początku i komentarzy na końcu. Tym sposobem chcemy przywrócić nieco przewidywalności waszym życiom i uspokoić emocje. Nie dziękujcie.

Tematy mamy następujące:

 1. Mike Gordon, autor muzyki do Doom 2016 i Doom Eternal, poprztykał się z id Software i przynajmniej na razie ich drogi się rozeszły
 2. CD Action najprawdopodobniej umiera na naszych oczach
 3. Do sieci wyciekły spoilery z The Last of Us 2

Rei pochwala:

Dziękujemy wszystkim, którzy wpłacają nam kasiorkę na Patronite i tym, którzy nie wpłacają także dziękujemy.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi.
 • Toperz

  Idealnie w porę 🙂 Dzięki <3

 • Chris Black

  Dzieki za odcineczek!

 • Porkite

  Hej, chciałbym zapytać o coś związanego jeszcze z FF7.

  —UWAGA–SPOJLERY–Z–FF7!—

  Nie grałem nigdy w ff7 dłużej niż kilka godzin, ale może się to zmienić za sprawą remake’a. Ostatnio czytałem sobie trochę więcej o postaciach i fabule i natknąłem się na pewien materiał, który poruszył kwestię fabularną bardzo mnie ciekawiącą.
  https://youtu.be/9V68GCZ61Rc?t=2469
  Ciągle mówi się o śmierci Aeris, a ten wątek jakoś przeleciał chyba bez echa. Jak to w końcu fabularnie wygląda. Cloud nie istnieje taki jakiego widzimy w grze?

  • Tomasz Pstrągowski

   Wątek tożsamości Clouda w FF7 jest poprowadzony dość bełkotliwie. Pamiętam, że jako nastolatek miałem w ogóle problem z nadążeniem za nim. W ogóle ja chyba do dziś nie do końca rozumiem, kim dokładnie był Zak (bo też nie oglądałem i nie grałem w apokryfy, on tam jest rozwinięty zdaje się). To odkrycie, że Claud nie jest tym, za kogo się podaje nie ląduje też emocjonalnie moim zdaniem, bo dochodzi do niego na etapie, gdy Claud jest już strasznym bad-assem, czyniącym dobro na całym świecie i mierzącym się z Weaponami, całą Shinrą i Sephirothem. Więc co to za różnica, że wieki temu podawał się za kogoś innego. Grając już w dorosłości obserwowałem ten wątek z zainteresowaniem, ale wciąż uważam, że jest dość źle poprowadzon, a moment, w którym Claud odpada z kompanii w ogóle jest dość słabo uzasadniony, taką psychologią na poziomie wyobrażeń ucznia podstawówki.

   • Porkite

    Nie grałem, ale się wypowiem :D. Z materiałów w necie, dotyczących interpretacji fabularnych wynika, że nie chodzi o to, że on kiedyś podał się za kogoś innego, tylko całą gra rozgrywa się poniekąd tylko w głowie Clauda, który naprawdę jest nikim i wyobraża sobie tylko, że mógł być na miejscu Zaka, ale nigdy nie był.

    • Tomasz Pstrągowski

     Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, by zinterpretować pierwszą połowę grę, jako niebyłą. Moim zdaniem gra w żadnym momencie nie daje sygnału, że tak jest. Claud od początku jest Claudem, tylko uważa się za kogoś innego (Zaka) i na podstawie jego słów za kogoś innego uważają go bohaterowie i gracz.

     • Porkite

      Ok, rozumiem. W takim razie jak zinterpretować fotografię, na której zamiast Clauda jest Zak?

     • Tomasz Pstrągowski

      No tam nie za bardzo jest co interpretować. W trakcie masakry wioski przez Sephorotha Claud był zwykłym szeregowcem, ukrytym pod hełmem, bo wstydził się pokazać Tifie. Dlatego nie ma go na zdjęciu. A później po masakrze i ucieczce z laboratorium Claud przywłaszczył sobie wspomnienia Zacka. Tu masz streszczenie dokładne:

      https://finalfantasy.fandom.com/wiki/Nibelheim_Incident

     • Porkite

      Dzięki za wyjaśnienie 🙂

 • macosxgeek

  Iga ekspertem od penisów.. 😂🤣

 • macosxgeek

  Dzięki za odcinek!

 • bluber

  Będzie kiedyś na spotify was podcast?

  • Tomasz Pstrągowski

   Jest od wielu miesięcy.

   • bluber

    Faktycznie 🙂 nie widziałem nigdzie linka u was i słuchałem z itunes, które mi nie leży. Dzięki!

 • Tony

  Jak to ciekawie slangi oraz cechy niektórych podcastów przenikają się wzajemnie, przykładowo BAJOP (blisko, ale jednak obok prawdy) z Forumogadki przeniknął kiedyś do Rozgrywki, do tego stopnia, że Rozgrywka, która sama popełniła błąd, uznała, że skoro to BAJOP, to niech się tłumaczy z ich błędu Forumogadka 🙂

  Zmierzam do tego, w że ostatnim odcinku Forumogadki przedstawianie się autorów również zawierało frazę “reprezentujący własne opinie”, a w kąciku newsów był szeroko omówiony artykuł na temat Techlandu i prac nad grą Dying Light 2. (Być może był robiony research do tematu w postaci słuchania odcinków Niezatapialnych?) Jako, że niniejszy odcinek Niezatapialnych został zapowiedziany jako newsowy, byłem ciekawy, czy temat poruszą np. Tomek z Dominikiem a Iga się wtedy wyłączy. Ale po chwili zastanowienia się, chyba zrobiłbym tak samo i zignorował temat, mnie również byłoby niezręcznie mówić publicznie o problemach pracodawcy osoby, z którą prowadzę jakieś inne przedsięwzięcie.

 • Edi Mercredi

  Wspaniały odcinek, jak zawsze! <3

 • Spuczan

  Niedługo 300 odcinek. Kiedy to tak zleciało?

  • igimat

   Mam wrażenie, że już dawno 300 odcinków pękło 🙂

   • Spuczan

    A pewnie, że tak ale “świętujemy” tylko numerowane odcinki 🙂

 • Sigvatr

  Iga: jeśli mnie miałas na myśli mówiąć, o tym, że się nie da wyrzucić złych wyników z kości, to jesteś w podwójnym błędzie. Nie tylko da się, tak jeszcze nikt o tym pisał w komentarzach.

 • Socrates_VIII

  Świetny odcinek jak zawsze dobrze was usłyszeć 👍

 • wielkimistrz

  Pytanie do Dominika. Z pociągu z Asasynami wysiadłem przy nominalnej dwójce. Dwa dni temu okazyjnie nabyłem kolekcję Enzio. Bardzo interesuje mnire wątek współczesny. Z tego co mówią internety nominalny AC 3 kończy wątek Desmonda. Czy wszystkie pozostałe gry mają treściwy wątek współczesny? Pytam też o takie mniejsze gry jak Rouge czy Liberations

  • Edi Mercredi

   To porównanie mi się skojarzyło z Piłsudskim
   Tzn. Tym, który wysiadł z pociągu -Socjalizm- na stacji -Niepodległość

   • wielkimistrz

    Właśnie w takich chwilach nabieram pewności że jesteś bootem Edwardzie

    • Sigvatr

     Piłsudski faktycznie to powiedział. To była jego odpowiedź, kiedy wypominana mu związki z socjalistami w młodości.

     • wielkimistrz

      Być może. Nie będę się mądrzył bo nie jestem historykiem. Ale jaki to ma związek z tym co napisałem ja? Z Assasins Creed albo z grami w ogóle?

    • Edi Mercredi

     To czy jestem botem czy też nie, niech rozsądzą wyborcy.
     To już naprawdę niedługo. A moje motto wyborcze? “Albo TY albo Edi”.

     Jeśli mowa o CD Action. Chyba mają w dorobku wychowanie 2 pokolenia graczy. To już jest marka sama w sobie. Skoro faktycznie coś jest na rzeczy, to w Polsce gadżety z ich podobizną sprzedawałyby się lepiej niż z logo Atari. Chociaż nadal jestem zdania, że Nowe lepsze Atari 2.0 jeszcze przed nami

     • wielkimistrz

      Słowo honoru że w niedzielę 10 maja 2020 głosowałem na to żeby ogłoszono Cię Naczelnym Kapłanem Rzeczypospolitej Polski

     • Edi Mercredi

      Wszystko pięknie-ładnie, tylko że “Wszystkie naczelne bezczelne. Połykają małe niepodzielne.” – jak słusznie zauważył na pierwszej swojej płycie Jakub Kawalec. Ja tak nie chce.

      P.S. Odpaliłem właśnie jego najnowszą płytę. Pierwszy kawałek nie rozczarowuje. Jutro wciągnę całość.

      Aha dzisiaj mi kolega przesłał info o klipie Kazika sprzed paru dni na YT. Dawno nie czułem się tak zażenowany. Podchodziłem do tego dwa razy, bo ciężko wchodzi.

      Teraz już nie wiem kto jest bardziej Kazik czy Grabarz. Nasuwa się pytanie gdzie te farfocle. Jakiś się okrągły zrobił. Dziwne to wszystko

 • Fi5heR

  Wyczerpująco Dominik :). Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji z Twojej strony. Bardzo mi miło 🙂 Jeszcze raz dziękuję! 🙂