Niezatapialni 138 (i reklama komiksu Tomka)

W odcinku rozmawiamy o “Ghost in the Shell”, “Hollow Knight”, “Divinity: Original Sin”, Xbox Scorpio. Mówią Iga, Domek i Tomek.

A skoro mamy to już za sobą, to KOMUNIKAT OD TOMKA:

Jakieś 394 lata temu, czyli w okolicy 2013 roku, znany rysownik Maciej Pałka poprosił mnie o scenariusz do szorta, bo “chętnie by narysował coś mojego”. Chodziła mi po głowie pewna historia, ale uważałem, że nie jest warta opowiadania. Przekonał mnie mój najlepszy przyjaciel, podczas rozmowy w PolskimBusie, w drodze z Warszawy do Olsztyna, gdy wracaliśmy z koncertu Rogera Watersa. Jacek przez 2 godziny słuchał bełkotliwego streszczenia, a później powiedział: “zrób to”.

Maćkowi zamiast szorta wysłałem ponad 50 stron tekstu, rozpisane na ponad 100 stron komiksu. Rysowanie, redakcja i konsultacje trwały ponad 3 lata. W tym czasie Maciek zmienił kreskę i musiał przerysować około 30 gotowych stron. Również w tym czasie znaleźliśmy wydawcę – Wydawnictwo Komiksowe.

Niemal dokładnie za miesiąc, 9 maja, odbędzie się premiera powieści graficznej “Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna”. To najważniejsza i najbardziej osobista rzecz, jaką kiedykolwiek napisałem. Komiks jednocześnie autobiograficzny i kłamliwy. Szczery do bólu i od początku pisany z bardzo cyniczną strategią. To także, póki co, najbardziej spektakularny rezultat 8 lat moich studiów doktoranckich.

Mógłbym wam napisać, o czym to jest, ale twórca streszczający czy recenzujący swoje własne dzieło to zawsze kiepski pomysł. Napiszę tylko, że dużo w tym komiksie popkultury, niezdrowej nostalgii i toksycznego seksu. Że głównymi bohaterami są niezbyt rozgarnięta nastolatka i mniej-więcej 30-letni narrator, przedstawiający się jako Tomasz Pstrągowski. Że zahaczam o Smoleńsk, śmierć Jana Pawła II, Roberta Crumba, “Where is my Mind” The Pixies i Super Mario Bros. I że nigdy się tak nie bałem, jak dziś, kiedy napisałem Maćkowi, że przeczytałem całość ostatni raz, i że nie mam więcej uwag, ślijmy do wydawnictwa (musicie zrozumieć strach krytyka, zmieniającego rolę).

Fakt, że to wyjdzie i ludzie będą to czytać paraliżuje mnie, przeraża i podnieca.

Gdybyście chcieli kupić w preorderze, w bardzo dobrej cenie, to możecie to zrobić w oficjalnym sklepie naszego wydawnictwa: https://www.gildia.pl/…/328274-jak-schudnac-30-kg-prawdziwa…

Gdybyście chcieli kupić po premierze, bo nie ufacie preorderom, to również tam, ale po 9 maja.

Gdybyście chcieli trzymać kciuki i w jakikolwiek sposób szerować tę wiadomość, to będę bardziej niż wdzięczny:)

Mój komiks, taki piękny, kup, sam zobacz, taki piękny, wow

Podoba Ci się? Podziel się z innymi.
 • Magdalena Plonka

  Tomek nie martw się, z Twoim polotem i talentem do plastycznego opisu świata, na pewno będzie super;) czekam na swój egzemplarz z zapartym tchem;)

 • cilu

  Preordery to zło, pradawne i okrutne, ale co zrobić, jak trzeba to trzeba.

 • ArcyCierń

  Nie ma mnie w kraju, ale agenci już wyruszyli z Krainy Deszczowców, by zabezpieczyć egzemplarz.

 • igimat

  Gorąco kibicuje Tomkowi, jednak sam tego komiksu nie kupię. Powodzenia.

 • Chris Black

  Dzieki za odcineczek!

 • Denzelon

  Preorder zrobiony 😉 Mądrego to i miło poczytać

 • k0n
 • k0n
 • Słuchałem Was dzisiaj podczas biegania i kolana bolały jakoś mniej 🙂

  Dzięki!

 • https://uploads.disquscdn.com/images/b42b0fb40b685ea60e8fc5d7526395fd463c6a6871163ccedf918006f40c7bd5.jpg

  Słuchałem Was dzisiaj podczas biegania i kolana bolały jakoś mniej 🙂

  Dzięki!

 • Piotr Grobelny

  IGA! Możesz polecisz jakiś dobry horror na ps2? Silent Hille oczywiście ograne, Project Zero znam, ale jeszcze nie grałem. Zastanawia mnie Rule of Rose, ale ma strasznie niskie oceny.

  • gugaguha

   jest jeszcze chociażby Siren (Forbidden Siren) i Haunting grounds (to jest seria clock tower) – rule of rose ne gralam bo to bialy kruk, ale podobno to jest bardzo, bardzo średnia gra.

 • Kim_Bo

  Hej, dzięki za odcineczek. A czy komiks będzie dostępny w niższej cenie np. w formacie CBR?
  Chętnie kupiłbym wersję cyfrową, bo nie lubie jak mi się wszędzie graty walają 😛

  • Tomasz Pstrągowski

   Bardzo, bardzo wątpię. Wydawanie komiksów w wersji cyfrowej, to w Polsce wciąż nieopłacalny biznes.